Druhá část našeho obecního výletu se odehrávala ve velice pěkném a známém městě Písku. Tam jsme se nejdříve naobědvali v hotelu Biograf, kde na chodbách, ale i před hotelem byly vystavené názvu odpovídající sochy. Například režisér, který si "bere" okénko záběru směrem na zdejší krásný historický kostel, trojlodní bazilika, kostel Narození Panny Marie. Na jihozápadním nároží kostela je postavena monumentální věž, která měří 74 m, známá pod jménem Písecká věž.
Historie města sahá do raného středověku, zhruba do poloviny 13. století, kdy vzniklo jako osada u rýžovišť zlatého písku na levém břehu Otavy. Odtud také pochází jeho jméno.
Celé městečko je překrásné a je dobře, že jsme tu dostali několik hodin na jeho poznávání. Procházet se v klidu zdejšími uličkami a užívat si zdejší zvláštní poklidnou atmosféru je úžasné. Spousty historických zákoutí a staveb. A historie, která jakoby odtud nikdy neodešla. Písek je též částečně dochovaný hrad, stojí na západním okraji historického centra města nad pravým břehem řeky Otavy, který vždy patřil českým králům.
Neznámější zde je však Kamenný most v Písku (neoficiálně také Jelení most). Je to gotický most přes řeku Otavu. Postaven byl asi ve třetí čtvrtině 13. století, a je nejstarším dochovaným mostem v Česku. Je jedním z nejstarších mostů v Evropě.
Sám most vypadá dosti strohý ale, když si uvědomíte, co asi zažil, co se tu všechno za tu dobu asi událo, tak vám najednou připadne jako zázrak, že tu můžete stát i vy. Uprostřed mostu stojí čtyři sochy. Sv. Antonín Paduánský (1770), Sv. Anna Samotřetí (1770), sousoší Sv. Jana Nepomuckého s městským znakem a Kalvárie.
Mimochodem, na náplavce pod mostem se sešli, jako každoročně, sochaři, kteří již pomalu dokončují pět obřích soch z písku. Prý vydrží nábřeží zdobit až do pozdního podzimu. Letos jejich díla představují partnerská města Písku – Jičín, Veľký Krtíš, Bad Leonfelden, Deggendorf a Wetzlar.
Procházka podle vody, po upravené cyklostezce nabízí mnoho zajímavostí a výhledů na město. Vidíte zde Písecký, hrad, Městskou historickou sladovnu. U jezu, v bývalém Podskalském mlýně stará elektrárna. Sestrojil ji František Křižík v roce 1888 a byla první elektrárnou v Čechách určenou pro účely veřejného osvětlení. Dnes je elektrárna opět v provozu a je v ní umístěno muzeum. Na jez zde dohlíží veliká socha Golema.
Asi by se zde dalo dlouho vyprávět o městě Písku, ale pokud můžete, zajeďte se tam spíš sami podívat. Ono na vlastní oči... to je potom daleko větší zážitek.
Ps... pro obyvatele obce to bylo za pouhých sto korun!!! Při dnešních cenách, by musel být …doplňte si ! .... ten, kdo by nejel, že?